Hírek

Hírlevél

ISO 9001

ISO 9001

AKCIÓ!

Minden tartályunkra:

  • KEDVEZMÉNYES KISZÁLLÍTÁS!
  • 24-48 órás kiszállítás igényelhető minden raktáron lévő tartályra!

Naptár

2024. Szeptember
H
K
Sze
Cs
P
Szo
V
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 

TELEFONOS RENDELÉS

S.O.S.

+36-30-904-1979

TELEFONOS RENDELÉS!

SZOLGÁLTATÁSOK

  • Kiszállítás egyeztetett időpontban!
  • Személyes vásárlási tanácsadás!
  • Egyedi tervezés!
  • Tartály telepítés!
  • Tartályok átalakítása!
  • Egyedi szerelvényezés!
  • Szaktanácsadás: bor, pálinka szakterületen is!

NYITVATARTÁS

NYITVATARTÁS

H-CS: 

de. 8.00-12.00

du. 12.30 - 16.30

P: 8.00-12.00

Szo-V: ZÁRVA!

 

Hírek

2024.08.27
Vízgyűjtés, -tárolás és újrafelhasználás

A víz korlátozottan rendelkezésre álló, értékes erőforrás, de a növények növekedéséhez elengedhetetlen. Ha a környezetet és a pénztárcáját egyaránt kímélné, gyűjtsön össze annyi vizet, amennyit csak tud, és ne a vezetékes vizet használja. Tárolja és használja biztonságosan.

A növényeknek a forró, száraz időben a legnagyobb vízigényük, amikor a pedig a legkevesebb áll belőle rendelkezésre. A növények akkor a legkitettebbek a vízhiánynak, amikor ültetik őket, és a gyökereik még nem nyúlnak le a talaj mélyebb, nedvesebb rétegeibe.

Az egynyári növények és zöldségek mindegyike gondos öntözést igényel, főleg ültetést követően. Amikor a növények már szépen fejlődnek, kevesebb vízre van szükségük. A talaj egészségének megőrzése, a szerves anyagok hozzáadása segíthet az öntözés minimalizálásában.

 

Miért gyűjtsük és tároljuk a vizet?

Még a száraz területeken is évi több ezer liter csapadék gyűjthető össze a tetőről. A legtöbb víz azonban télen esik, és azt nyári használatra tárolni kellene. A növények szárazság idején a hiányt először a talaj tartalékaiból, majd a mélyebben fekvő talajvízből fedezik, mivel a talaj kanócként képes felfelé szívni a vizet.

A vezetékes víz ugyan kiváló minőségű, de a növényeknek nincs szükségük tökéletesen tiszta vízre. Sokat spórolhatunk, és megelőzhetjük a vízhiányt, ha bölcsen használjuk vízkészleteinket. A tárolt esővíz vagy szürkevíz használata a kertben csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást is.

Az esővíz a növények számára is kedvezőbb, mivel lágyabb, alacsonyabb a pH-értéke. A vezetékes vízben megtalálható ásványi anyagok, különösen ahol kemény a víz, megemelhetik a víz pH-értékét.

A 0–14 közötti számmal kifejezett pH-érték megadja, hogy mennyire savas vagy lúgos a talaj. A 7-es pH-értékű talaj semleges, a savanyú talaj alacsonyabb, a lúgos talaj pedig magasabb értékű. A legtöbb növény egy bizonyos pH-tartományba eső talajban fejlődik a legjobban, ezért is hasznos ismerni a talaj pH-értékét.

A gyökérzóna pH-ja befolyásolhatja a tápanyagok elérhetőségét. Az esővíz ezért különösen jó az olyan növényeknek, mint az azáleák vagy a hortenziák, amelyek a savas kémhatású talajban fejlődnek a legjobban.

Esővíz gyűjtése

Az esővíz összegyűjthető a házak, garázsok, üvegházak és egyéb kerti építmények tetejéről, amennyiben ezeken van ereszcsatorna és lefolyócső. A víz vízgyűjtő tartályokban, hordókban vagy ciszternákban tárolható.

A barkácsáruházak széles választékot tartanak műanyag víztartályból. Ezek aljára érdemes csapot szerelni, hogy könnyebben hozzáérjünk a vízhez, valamint egy tegyük őket egy állványra, hogy az locsolókannát egyszerűbb legyen megtölteni. Az állvány lehet kész vagy akár magunk kreálta, például téglákból, de fontos, hogy az aljzat szilárd és vízszintes legyen. Használjuk a vízgyűjtőhöz tartozó tetőt, hogy megakadályozzuk az állatok beleesését, az algásodást és távol tartsuk a szúnyogokat. A drágább, de csinosabb tartályok, hordók is jó megoldást jelentenek, a vízgyűjtő formájának csak az ízlésünk és a pénztárcánk szabhat határt.

Az esővizet inkább a kertben elültetett növények öntözésére használjuk, mint a palántákhoz, a gombabetegségek kockázata miatt.

Az éghajlatváltozásról készült előrejelzések szerint az eső egyre nagyobb hányada fog télen esni, így az új házak építése során költséghatékony megoldás lehet esővíztároló tartályok vagy akár ciszternák beépítése. Ez általában egy nagyméretű tartály talajszint alá süllyesztését vagy egy betonfalú ciszterna kiépítését jelenti a kertben. Ezekben több köbméter víz is elraktározható, majd szükség esetén szivattyúval megoldható az öntözés.

forrásom a https://agroforum.hu/szakcikkek/hazikert/vizgyujtes-tarolas-es-ujrafelhasznalas/

Honlap készítés